DERNEĞİMİZ ÖNCÜLÜĞÜNDE SERTİFİKALI OTOPARKÇI VE VALE DÖNEMİ BAŞLADI.

08.09.2021
DERNEĞİMİZ ÖNCÜLÜĞÜNDE SERTİFİKALI OTOPARKÇI VE VALE DÖNEMİ BAŞLADI.

Otopark ve vale işletmeciliği yapan kurumların personelleri ile sektörde çalışmak isteyenler mesleki yeterlilik belgelerini almaya başlıyor. Bu kapsamda, sektörün nitelikli personel ihtiyacının karşılanması, kaliteli hizmetin ve müşteri memnuniyetinin üst seviyeye çıkartılmasını hedefliyoruz. Pilot bölge olarak İstanbul’da başlattığımız proje tüm Türkiye’ye yayılacak.


Derneğimizin en önemli faaliyetlerinden biri olan otoparkçılığın bir meslek haline getirilmesi adına 2018 yılında atılan adımlar sayesinde otoparkçılık meslek haline geldi.  Meslek standardının yayınlanmasının ardından, mesleki yeterliliğin kazandırılması konusunda 2 ayrı meslek grubu olarak ‘Otopark ve Vale Görevlisi’ yeterlilik çalışmaları da 2019 yılında tamamlandı. Otopark ve vale görevlilerini kapsayan meslek standartlarının resmi gazetede yayınlanması ile 2020 Haziran ayında derneğimiz, mesleki belge ile iki meslek grubunun nitelikli olarak sektöre kazandırılması amacıyla İBB iştirakleri olan İSPARK ve UGETAM ile “İş Birliği ve Münhasırlık Protokolü” imzalamıştı.


Bu kapsamda, İSPARK’ın otopark personelleri sınava tabi tutuldu. Söz konusu sınavda başarı elde eden personeller bugün Cemile Sultan Korusu’nda düzenlenen törenle Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylanan belgelerini aldılar. Belge takdim törenine İSPARK Genel Müdürü aynı zamanda OİD başkanlığını da yürüten Murat Çakır, UGETAM Genel Müdürü Doç. Dr. İbrahim Edin, dernek yönetim kurulu üyeleri, büyükşehir belediyesi, İSPARK yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Böylece İstanbul’un ilk mesleki yeterlilik belgesine sahip otopark görevlileri sahadaki yerini almış oldu.


AMACIMIZ SEKTÖRDEKİ ARKADAŞLARIN MESLEK TANIMINLARININ YAPILMASIYDI

OİD Başkanımız Murat Çakır, Otopark İşletmecileri Derneğimizin Türkiye genelinde 23 üyesi olduğuna dikkat çekerek, “Amacımız bu sektörde çalışan arkadaşlarımızın bir mesleki yeterliliğe ulaşması ve meslek tanımlarının yapılmasıydı. Bununla ilgili olarak yıllarca süren çalışmalarımız meyvesini verdi. O tarihten sonra da hem sertifikasyon, hem de arkadaşlarımızın eğitimi için çalışmalarımıza başladık. 2020 yılında imzaladığımız Otopark İşletmecileri Derneği ve İBB iştirakleri olan İSPARK ve UGETAM üçlü birlikteliğiyle de bu eğitim ve sertifikasyon süreci için düğmeye bastık. Şu anda da OİD ve İSPARK olarak ilk eğitimlerimizi verdik. UGETAM tarafından da ilk sertifikasyon gerçekleştirildi. Bugün ilk sertifikalarımızı arkadaşlarımıza takdim ettik” dedi.